Konta firmowe

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie. Pieniądze, które pożyczamy na zakup mieszkania, domu lub budowę nieruchomości to bardzo często sumy jakie ciężko zaoszczędzić samodzielnie. Zadłużenie w banku jest zazwyczaj jedyną możliwością usamodzielnienia się pod kątem własnego mieszkania. Najczęściej na kredyt hipoteczny decydują się ludzie młodzi, którzy założyli rodzinę i pragną mieszkać na tzw. swoim. Instytucje finansowe zwracają także uwagę na wiek kredytobiorcy, jest to związane z tym, że to rodzaj zobowiązania, które będzie towarzyszyło dłużnikowi długie lata.

Wybierając kredyt hipoteczny najważniejszym czynnikiem jakim się sugerujemy jest oczywiście RRSO zadłużenia. To ważne aby sprawdzić ile dokładnie zapłacimy za własne mieszkanie czy dom. Kredyty hipoteczne zazwyczaj mają atrakcyjne oprocentowanie, dużo niższe od pożyczek gotówkowych. Musimy jednak wliczyć w koszta opłaty związane z prowizją za udzielenie kredytu, ubezpieczenie go oraz szereg innych czynności związanych z uzyskaniem kredytu. Nawet jeżeli jesteśmy przeciwnikami wszelkich kredytów, pożyczek to kredyt hipoteczny jest produktem, który wykorzystujemy do celów jak najbardziej opłacalnych, nie tylko ze względów emocjonalnych ale także inwestycyjnych i przyszłościowych. Wielokrotnie nieruchomość to największy dorobek naszego życia, który następnie możemy przekazać np. dzieciom lub bliskim.

Kredyty hipoteczne charakteryzują się tym, że ich okres kredytowania jest bardzo długi. Polacy najczęściej korzystają z 30 letnich kredytów, choć oczywiście jest możliwość wybrania krótszego terminu spłaty np. 20 letniego lub dłuższego – nawet do 45-50 lat. W wielu przypadkach okres kredytowania będzie zależny od wieku kredytobiorcy, im starsza osoba starająca się o kredyt hipoteczny, tym krótszy możliwy okres spłaty. Decydując się na umowę powinniśmy pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania tym więcej odsetek będziemy musieli zapłacić. Jeżeli mamy możliwość spłaty nieco wyższej miesięcznej raty powinniśmy zdecydować się na jak najkrótszy okres. To w jaki sposób i jak długo będziemy spłacać zobowiązanie zależy w dużym stopniu od naszych możliwości finansowych. Miesięczne raty będą bowiem przez wiele lat stanowiły jeden z najważniejszych składników naszego budżetu domowego. Jeżeli zatem chcemy płacić jak najniższe raty, by nie martwić się o duże ubytki w miesięcznym budżecie, musimy wybrać kredyt o dłuższym okresie kredytowania. Zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową i uwzględnić to, że taki kredyt będzie towarzyszyć nam wiele lat. Dlatego wybór odpowiedniego rozłożenia rat jest niezwykle istotny dla naszego komfortu i poczucia świadomej realizacji planów na przyszłość.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.