Kredyty gotówkowe

Jak zaciągnąć dobry kredyt

Jak zaciągnąć dobry kredyt

Kredyt to rozwiązanie, które pozwala zdobyć szybko potrzebne pieniądze na potrzebne wydatki. Oczywiście ostatecznie jest to rozwiązanie, za które dodatkowo musimy zapłacić, ponieważ oprócz pożyczonego kapitału trzeba zwrócić jeszcze odsetki. Jednak z pewnością możliwość realizacji wydatków niemal natychmiast, zwłaszcza, kiedy nie można czekać i oszczędzać jest tych kosztów warta. Do najpopularniejszych kredytów należą kredyty gotówkowe. Są to kredyty, które można przeznaczyć praktycznie na dowolny cel konsumpcyjny, czyli niezwiązany z prowadzaniem działalności gospodarczej (od tego są specjalne kredyty dla firm). Może to być na przykład cel w postaci zakupu nowego sprzętu AGD, czy też pokrycie kosztów wyjazdu wakacyjnego.

Czy kredy gotówkowy trudno otrzymać?

Kredyty gotówkowe, czy w ogóle kredyty udzielane są tylko i wyłącznie przez banki i miedzy innymi tym się różnią od pożyczki, która może być udzielana również przez inne firmy czy instytucje. W bankach zazwyczaj są nieco bardziej rygorystyczne wymogi aby otrzymać kredyt niż w innych instytucjach, czy firmach pożyczkowych, co nie oznacza, że są to wymogi trudne do spełnienia. Dzięki temu bank może upewnić się, ze dana osoba będzie w stanie spłacać kredyt. Oprócz oczywistych formalności, czyli potwierdzenia swoich danych osobowych itp. możemy zostać poproszeni o dostarczenie potwierdzenia swoich dochodów. Dzięki temu bank będzie miał pewność, ze są to dochody stałe oraz na tyle wysokie, że spłata kredytu będzie możliwa. Kolejna sprawa to jakieś zabezpieczenie kredytu. Czasem stosuje się podżyrowanie przez inne osoby, a często jest to ubezpieczenie kredytu, oferowane też czasem w pakiecie z kredytem. Bank może też sprawdzić naszą przeszłość kredytowa, czyli to, jak wywiązywaliśmy się z poprzednich zobowiązań. Historia spłaty naszych zobowiązań jest dostępna w Biurze Informacji Kredytowej. Z tego też powodu warto mieć wszystko uregulowane na bieżąco, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu. Jeśli chodzi o formalności, to z reguły jest tak, że im mniejsza kwota kredytu, tym formalności te są bardziej zminimalizowane. Dlatego też nie powinno być większego problemu z otrzymaniem kredytu gotówkowego na przykład na kwotę kilku tysięcy złotych.

Zobacz także:  Czym jest kredyt gotówkowy?

Co brać pod uwagę?

Z racji tego, że na rynku działa dużo banków, a każdy z nich ma w swojej ofercie kredyty gotówkowe, to jest w czym wybierać. Dlatego też trzeba dobrze przyjrzeć się poszczególnym ofertom, aby były one jak najbardziej opłacalne. Chodzi tu przede wszystkim o koszty kredytu, czyli wysokość odsetek, ale nie tylko. Ważne są również warunki spłaty kredytu, czyli m.in. wysokość i ilość rat. Czasem istniej możliwość negocjacji warunków kredytu gotówkowego, co jest z pewnością dużą korzyścią, ponieważ wtedy warunki spłaty można dopasować optymalnie do swojej sytuacji. Jeśli chodzi o koszty, to bezpośrednim czynnikiem decydującym o tym, ile kredyt będzie , jest wysokość jego oprocentowania. Do tego jeszcze trzeba doliczyć ewentualne opłaty manipulacyjne, czy opłatę prowizyjną. Opłata taka wynosi zwykle kilka procent i jest jednorazowa. Czasem banki też z niej rezygnują. Oprocentowanie możemy wybrać stałe lub zmienne. W pierwszym przypadku nie ponosimy ryzyka zmiany wysokości stóp procentowych, od których generalnie zależy wysokość oprocentowania kredytów. Przy oprocentowaniu zmiennym ryzykujemy co prawda możliwością większego oprocentowania, kiedy stopy zostaną podwyższone, ale jednocześnie mamy szansę na obniżenie kosztów kredytu, jeśli obniżone zostaną tez stopy procentowe. Możemy również wybrać sposób spłaty, a konkretnie raty równe, czyli mające przez cały czas taką sama wysokość, jak i raty malejące. W przypadku tych drugich raty będą dość spore, ale później będą sukcesywnie maleć, do tego stopnia, że ostatnia rata będzie to już niemal sama część kapitałowa.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.