Jak wybrać firmę pożyczkową?

Ustawa anty-lichwiarska wprowadzona w życie w marcu 2016 roku dokładnie reguluje prawa i obowiązki zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy, na korzyść przede wszystkim tego drugiego. Niestety wciąż trafić można na nieuczciwą firmę lub ofertę, która kryje mnóstwo dodatkowych kosztów. Choć pożyczanie od instytucji pozabankowych jest nie tylko łatwiejsze, ale i bardziej bezpieczne, to wciąż trzeba mieć na uwadze ryzyko, jakie się z tym wiąże.

Kiedy obietnice przysłaniają fakty

W sytuacji, gdy gotówka potrzebna jest na teraz, bardzo łatwo zapomnieć o rozsądku i skusić się na pierwszą lepszą ofertę, która proponuje bardzo niskie kryteria. Wiele nieuczciwych firm zapewnia, że nie wymaga ani zaświadczeń o dochodach, ani nie sprawdza, czy pożyczkobiorca widnieje w rejestrach jako dłużnik. Takie obietnice powinny być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że prawdopodobnie do czynienia mamy z firmą pożyczkową, która nie kieruje się dobrymi intencjami.

Kapitał firmy powie wszystko

Zmiany wprowadzone przez ustawę anty-lichwiarską dotyczą również kapitału instytucji pozabankowej. Obecnie nie może on być mniejszy niż 200 tys. złotych. Oznacza to, że ilość firm otwieranych przez przypadkowe osoby znacznie się zmniejszyła, a co za tym idzie, wzrosło bezpieczeństwo pożyczania. Warunek minimalnej kwoty kapitału powoduje, że parabank otwierają tylko ci, którzy w sposób poważny podchodzą do świadczenia tego typu usług, a to z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko zawarcia umowy.

Dogodne warunki i formy pożyczki

Rankingi pożyczek to jedno z pierwszych miejsc, jakie warto odwiedzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ilość firm pożyczkowych oferujących korzystne warunki umowy jest zdumiewająca, a wybór najlepszej może stanowić nie lada problem. Nie warto jednak spieszyć się przed dokonaniem wyboru nawet wtedy, kiedy pożyczka ma być ostatnią deską ratunku. Okazać się może, że podpisany dokument kryje dodatkowe koszty, które jeszcze bardziej pogłębią problemy finansowe, z jakimi obecnie się zmagamy.

Author: admin